Роди се първата наистина „с турско име" партия в България!
Вчера 05.03.2018г. за първи път в България беше учредена политическа партия с прабългарското, но и напълно турското название „Кан Кубрат (Kubrat Khan)" от "Kür-bat"-"Смел войн" на прабългарски език.
Така например за турчина от Казанлък- Мендерес Конгюн, регистрирането дори на едно сдружение с турското име-„ Национално турско обединение” му отне около осем години ходене по мъките, докато най-накрая миналата година Европейския съд за правата на човека в Страсбург осъди България, заради отказа на Пловдивския окръжен съд да регистрира сдружението на Конгюн.
Но ето, че българинът- професор Божидар Димитров учреди и ще регистрира за нула време не сдружение а цяла политическа партия с прабългарското, но и напълно тюркското/турското име- „Кан Кубрат (Kubrat Khan)”.
И това ако не е дискриминация!?
И днес в Турция например много повече момчета и мъже отколкото в България носят името Kobrat или Kubrat, производни на „Kurt-Вълк” най-таченото животно сред тюркските народи, както и името Isperih за Аспарух. От друга страна на турски език не съществува понятието „тюркско” като различно от „турско”, т.е. и двете думи се превеждат като Турско(Türk). И въпреки, че новата политическа организация е създадена от хора с открита идеология на етнически национализъм и дори фашизъм, аз лично и много турци в България не можем да скрием и „задоволството си” от това за първи път да изговаряме името на политическа партия на нашия роден език. Изненадан съм и от изключително правилното изписване на титлата на Кубрат, като „Кан” вместо „Хан”, това е оригиналната титла и идва от турската дума за „кръв” или „знатна кръв, кръвна връзка, знатен род”.
Имам само една малка забележка към изписването на името на новоучредената партия, а именно, че титлата „Кан” за разлика от Европейските титли „Цар”, „Крал”, или „Княз” никога не се изписва пред името, а следва името, като например – Bayazid Khan или Fatih Sultan Khan (Фатих Мехмед II Кхан), иначе ще звучи пак пославянчено или поевропеизирано.
Според Г-н Константин Мишев бивш журналист, работил в Радио "Свободна Европа" емблемата на новите "кубратовци" много напомняла на фашистоподобната организация- БЪЛГАРСКИ НАРОДЕН СЪЮЗ "КУБРАТ", създаден през 1922 година. Тука трябва да отбележим, че именно офицери от такива фашистки организации, бяха започнали да копаят масови гробове за нас турците в Разградско през 30-те години на миналия век т.е. новите "кубратовци" едва ли ще останат безразлични, към ежедневните проблеми на нас турците в България и към човешкия ни стремеж да живеем като равноправни граждани на България.
Но от друга страна основателят на партията „Кан Кубрат”, проф. Б. Димитров, макар и бивш ДС агент, е начетен човек и е чудесно запознат с геостратегическото положение и икономическата разруха на страната ни. Трябва да отбележим и признаем и това, че той за разлика от много други историци не се плаши да говори и историческите истини, вместо да ги завоалира в исторически лъжи. Така например в едно свое скорошно интервю, той в прав текст казва: „ А иначе Левски е жесток – казват, че е мил, богообразен, но той си е бил жесток като всеки политик. И е осъден на смърт не заради революционна дейност, революционна дейност я полага Диарбекир, а за убийство на малолетно българче. Турците са се възползвали от това, че наистина е убил едно невръстно момче, което се е опитало да предпази чорбаджията си в Ловеч и Левски го наръгва с нож. И след това го осъждат, защото е извършил убийство. Това е оправданието на Хаджи Иванчо Хадживеличков Пенчович и после той е депутат.”.
Божидар Димитров е изразил и надежда, че смяната на формата на държавното управление щяло да стане скоро със свикване на Велико Народно събрание. Професорът, също желае България да стане президентска република а и той самият да стане Президент на България.
Сред учредителите на "Кан Кубрат" са отец Боян Саръев от Кърджали, арх. Миломир Богданов, Христо Бойчев, певецът Константин Георгиев – Коцето Калки и др. Сред желаещите да станат членове на новото движение са и акад. Георги Марков от "Дружба-Родина", професорите Михаил Константинов, Нина Дюлгерова, Веско Панов, д-р Мария Леви и др.
Cevdet Mustafa