Говори се за двойно увеличение на разпространението и употребата на наркотици в кърджалийско.
Пък и ежедневно срещаме наркомани, които безцелно се клатушкат по илиците и ни гледат със странно дълбоки погледи, но кърджалийската полиция и прокуратура вероятно търсят „злото*” по селата около града.
Ще кажете ама, турците по кърджалийските села са трудолюбиви, честни, а повечето и бедни граждани, каква престъпност може да търсят там от МВР?!
МВР като търси, си намира престъпност и в най-мирното "турско" село... стига да имат мерак, като кърджалийската полиция.
...като попрочетеш в детайли последните европейски* изменения на законите, и особено решиш да ги пробваш на гърба на бедния и отруден народ, все ще намериш някой клетник да глобиш с петстотин или хиляда лева, затова че е заклал единственото си теленце в двора, а също и да конфискуваш месото му, че да се принуди горкият човечец да купува евтини кремвирши със свинска кожа, кости и химикали от града.
Така, при последната забележете „Специализирана операция за противодействие на престъпността в малките и отдалечени населени места” (колко гръмко звучи само) на кърджалийската полиция, е било констатирано, че мъж е заколил теле в двора си, с което е нарушил Закона. В проверката участвали и експерти от Областната дирекция по безопасност на храните.
В хода на специализирана операция за противодействие на престъпността в малките и отдалечени населени места при извършена съвместна проверка на полицаи от РУ-Кърджали и служители на Областната дирекция по безопасност на храните в село Сестринско било констатирано, че 43-годишен е заколил теле в двора си в нарушение на Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Съставен е акт и протокол за изземване на месото от служителите на ОДБХ.
С промени в Закона за храните, който предвижда промени в Закона за ветеринарно-медицинската дейност, през 2013г. първото правителство на ГЕРБ забранява клането на животни за лична консумация.
Забраната обаче се отнася само за едри преживни животни (крави и телета), а прасетата, които са източник на много повече и по-опасни зарази не са включени в забранителния списък.
Още тогава министърът на Земеделието подигравателно подхвъля, че „Гьорговските агнета и коледните прасета ще се колят по стария режим”, което може да се изтълкува и като „Спокойно българи, закона ще засегне най-вече турците и мюсюлманите…”
Тогава министър Найденов твърди и, че традицията да се колят едри животни в задния двор водело до рискове, като „луда крава” например.
Съгласно закона Общинските съвети с наредба определят правилата, които да гарантират, че клането на едри преживни животните/крави и телета/ ще става само в определените пунктове.
Припомняме, че при друга „Специализирана операция за противодействие на престъпността в малките и отдалечени населени места” на кърджалийската полиция преди няколко месеца, друго трудолюбиво турско семейство загуби няколко телета наведнъж и отнесе солена глоба за неспазване на Закона.
Засега няма данни за провеждъне на подобен тип наказателни акции в Смолянско и Благоевградско, но след пробната реакция на потърпевшите в Кърджалийско, полицията може да започне „да прилага закона” и в тези райони с мюсюлманско население.
За нарушаване на наредбата за търговия с храни например, глобата са от 1000 до 5000 лева, а при повторно нарушение - от 3000 до 10 000 лева.
Турците и мюсюлманите в Родопите, все пак се надяват изземването на крехкото телешко месо от страна на Държавата да спре и да не се прилага поне по време на „Курбан Байрама”, за да може да се отпразнува подобаващо този Свещен мюсюлмански празник, когато мюсюлманите са задължени да раздадат месо от жертвения курбан на бедните, а българската власт и МВР никак не попадат в категорията на най-бедните.
rodopite.net