Десетки милиони Европейски евро за църквите и само подаяния от бедните хора за джамиите в България!
От кърджалийски вестник близък до ДпС четем, че мюсюлмани в Ардино са събрали 10 хил. лева за да ремонтират една от срутващите си джамии. Това е добра новина, но крайната цел в случая май е да се направи някаква реклама на ДпС Ардино.
Мюсюлманите в България (турци, помаци, роми и татари), представляват около една пета от населението на страната, респективно една пета от 10 000 храма в България са мюсюлмански джамии и месчиди.
Много от джамиите обаче не са ремонтирани и поддържани с години и са в окаяно състояние, често пред разруха.
На много места в страната, мюсюлманите са принудени да отделят от своя залък за да се съберат средства, поне за неотложни ремонти на джамиите. Ремонтите и поддръжката на по-големите храмове обаче изискват много повече средства и за разлика от църквите и манастирите, финансирането на ремонта на джамиите е така да се каже забранено, чрез административни процедури и хватки.
Европейският Съюз през последните 10-ина години по мярка 322 „Обновяване и развитие на населените места”, ударно подпомага храмовете* в България с десетки милиони евро,…но само християнските църкви и манастири.
Само за 4 години от 2010г. до 2014г. са напълно обновени и ремонтирани 190 църкви и манастири за 71 милиона лева.
За настоящия програмен период – 2014-2020 г., на ПРСР финансирането на християнските храмове продължава като подмярка 7.6 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на селата”.
Доста сложно наименование за мярка за подпомагане, по която крайната цел всъщност е да се финансират само и единствено християнските църкви и манастири в България.
Не случайно, всички образци на документи за кандидатстване по подмярка 7.6 са специфично създадени, конкретно за подразделенията на БПЦ и дори допустимите разходи са конкретизирани само и единствено за църквите и манастирите.
За програмния период 2014-2020 по тази подмярка са заделени още 25 милиона евро, а допуснатите за финансиране храмове са около 100, като пак са само и единствено християнски църкви и манастири.
Въпреки, че мюсюлманите в България са над 20% от населението на страната, т.е. над 20% от добавената стойност в икономиката и над 20% от данъците се плащат от мюсюлманите, то те нямат право да се възползват от Европейското Финансиране за реставрация, ремонт и реконструкция на стотиците свои джамии и месчиди в България.
Българската държава и българският Съд размотават проблемите със статута и представителността на Мюсюлманското Вероизповедание в България, повече от две десетилетия, и това размотаване изглежда, че не е никак случайно!?
Защото, именно този „регистрационен*” проблем пречи на Мюсюлманското Вероизповедание и Главното Мюфтийство да кандидатстват по мерки за финансово подпомагане от Европейското финансиране.
Тоест единствената институция, която от страна на българската държава е „оставена извън Европа” след присъединяването на България към ЕС е представителството на мюсюлманите в България.
От друга страна обаче, ЕК трябва и е длъжна да намери начин и формула за пропорционално финансово подпомагане и на мюсюлманските храмове в България, защото сегашното подпомагане само и единствено на християнските храмове /църкви и манастири/ с европейски пари е ясен пример за пряка религиозна дискриминация или дискриминация на верска основа по мярка за подпомагане с европейски пари.
А ДИСКРИМИНАЦИЯТА е нещо толкова силно познато на мюсюлманите в България!
rodopite.net